Bajatović: Novi gasni sporazum Srbije i Rusije suštinski dogovoren, razmatraju se potencijalni rizici

Bez autora
May 13 2025

Posle zvaničnih razgovora predsednika Srbije i Rusije u Moskvi, timovi "Srbijagasa" i "Gasproma" nastavili su dogovore o preciziranju novog gasnog sporazuma.

Postojeći ističe u maju, a direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je za RTS da veruje da naredni može biti potpisan na deset godina, ali da treba razgovarati o obostranim rizicima.

Dušan Bajatović je istakao da su se dvojica predsednika dogovorila o svemu i da je nastavak saradnje suštinski dogovoren, ostalo je da se poradi na detaljima.

"Biće 2,5 milijarde, umesto dve što je do sada bio slučaj na godišnjem nivou. Druga važna stvar je da nije uopšte problem količina gasa koliko su problem fleksibilnosti, jer je Srbija počela da troši 18 miliona metara kubnih dnevno u hladnim danima zimi. Videćemo koliko će to da košta", rekao je Bajatović.

Bajatović navodi da se problem fleksibilnosti ogleda u transportnom kapacitetu u hladnim danima.

"Svi bi uzeli mnogo više. Mađari uzimaju 22 miliona svakog dana i kupovaće narednih godina. Tu je i Slovačka, moramo da pomognemo i našim kolegama da bi imale odgovarajuće količine. Svi žele da se monetizuju, svi žele da kupe ruski gas, šta god to oni govorili", naglasio je Bajatović.

Moguća je decenijska saradnja

Što se tiče samog aranžmana, Srbija traži da bude na deset godina, i direktor "Srbijagasa" veruje da je moguća njegova realizacija, ali treba razgovarati o obostranim rizicima.

"Oni pristaju i ima jedno veoma važno pitanje. Evropa hoće da zabrani ruski gas 2027. godine, ali će možda biti neki dogovor Rusa i Amerikanaca. Postavlja se pitanje šta je viša sila našeg ugovora ukoliko ga potpišemo na 10 godina, za nas i za rusku stranu. Da oni ne uđu u penale zato što ne mogu da nam isporuče, a da mi uđemo u penale zato što ne možemo preuzimati", objašnjava Bajatović.

Srbija trenutno ima 76 odsto popunjenosti skladišta u Banatskom dvoru, Bajatović ističe da se ona čuva radi bezbednosti u snabdevanju u rizičkim situacijama.

"Najvažnija stvar je da smo mi, u stvari, počeli formalno proširenje Banatskog dvora", rekao je Bajatović i istakao da je prva bušotina urađena.

Trošenje zaliha samo u slučaju nužde

Evropska skladišta se pune za sledeću zimu, a Srbija vredno radi i na svom.  

"U ovom momentu utiskujemo po jedan milion iz tehničkih razloga, jer imamo i bušotine i neke druge operacije koje sprovodimo i tiču se pritisaka u ležištu. Nemojte da brinete, zaliha će biti puna i nećemo je trošiti osim ako ne moramo", naglasio je Bajatović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik